سامانه ردیاب خودرویی

نوع مقاله : تالیف

نویسنده

عضو هیات علمی گروه فاوا دانشگاه علوم انتظامی امین رئیس اداره آموزش های مجازی و نوین معاونت آموزش دانشگاه علوم انتظامی امین

چکیده

امکان ردیابی دقیق و بلادرنگ و یافتن موقعیت و مسیر حرکت خودروها بر روی نقشه های جغرافیائی اصطلاحا AVL نامیده میشود.سامانه AVL قادر است در هر لحظه مختصات جغرافیایی و اطلاعات مهم و کاربردی دیگر مربوط به وسیله نقلیه مورد نظر را بدست آورد.

از دید اپراتورهای حمل و نقل ، راه اندازی سیستم های AVL هزینه های کمتری نسبت به سیستم های AFC و APC دارد ، زیرا نصب یک دستگاه کوچک مانند یک تراشه کوچک برای هر وسیله نقلیه به لطف سیستم موقعیت جهانی GPSمی تواند به طور کامل یک سیستم AVL ایجاد کند.

داده های AVL معمولاً شامل مختصات 3 بعدی (عرض جغرافیایی ، طول جغرافیایی ، زمانی) هستند که توسط دستگاه GPS نصب شده روی خودرو ضبط می شوند. دستگاه مختصات را بازیابی می کند یا آن را با فرکانس تعیین شده روی سرور بارگذاری می کند.

سیستم های AVL همچنین می توانند شامل رایانه های پردازشی باشند که داده های رویدادهای متفاوتی مانند توقف و شروع حرکت و ... را ذخیره می کنند . سیستم های AVL علاوه بر مختصات مکانی می توانند داده های زمانی را مانند زمان سفر ، زمان سکونت ، زمان فعالیت وسیله نقلیه و ... را جمع آوری کنند

کلیدواژه‌ها